Bosch Cannondale Lityum Piili Elektrikli Bisiklet

By | 31/07/2013

Otomobil firmaları elektrikli otomobil üretimlerine hatta bunları piyasaya sürmeye başladılar. Yakın gelecekte elektrikli otomobiller bir hayli popüler olacak gibi. Otomobillerin yanı sıra elektrikle çalışan diğer araçların üretim çalışmaları da devam ediyor. Son olarak Cannondale bisiklet firması ve Bosch yeni bir elektrikli bisiklet geliştirerek piyasaya sundular.

Söz konusu Bosch elektrikli bisiklet sahip olduğu özellikleri ile oldukça kullanışlı bir araç. Bisikletin sahip olduğu Bosch motor grubu sürüş sırasında devreye girerek sürüş için gerekli olan gücü minimuma indiriyor.

250 Watt Motor Gücü
Bosch elektrikli bisikletin motoru 250 watt gücünde ve maksimum olarak 350 watt güce çıkabiliyor. Motora gücünü veren pil ise 36 voltluk bir lityum iyon batarya. Kullanılan batarya 288 watt/saat elektrik üretebiliyor. Lityum batarya 500 kez sorunsuzca şarj olabiliyor. Pilin şarj süresi 2,5 saat. Kısacası bisikletin boşalan pilini 2,5 saat içinde doldurabilir ve yolunuza devam edebilirsiniz.

Bilgi Ekranı
Bisiklette pilin şarj durumu ve bisiklet ile ilgili bilgi veren bir de ekran bulunuyor. Bu ekran kullanıcılara 4 tane güç seçeneği sunuyor. Bunlar Eco (maxi mesafe), Tour (standard ayar), Sports (dinamik sürüş) ve Speed (max hız).

Bosch elektrikli bisiklet seçilen moda göre 35 ile 80 kilometre arasında bir mesafede yolculuk imkanı sağlıyor. Bu mesafe de günlük kullanım için oldukça yeterli oluyor.

Hız 25 Km/Saat Hız İle Sınırlanmış
Motor sistemi en fazla 25 km/h hıza çıkılmasına olanak veriyor. Daha fazlası aracı bisiklet satüsünden çıkaracağı için bu tür bir limit konulmuş. Ayrıca sistem sadece sürücü pedal çevirirken aktif oluyor ve onu destekliyor. Sistemin aktardığı güç sürücünün pedal çevirme hızına ve ortamın durumuna göre değişiyor. Aslında Bosch elektrikli bisiklet iki firmanın ortak ürünü, bu firmalardan biri bosch diğeri ise gerçekte de bisiklet firması olan Cannondale firması.

Bosch Elektrikli Bisikletin Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılıyor?
Elektrikli bisikletin fiyatı yaklaşık olarak 7 bin TL civarında. Bisiklet şu an Türkiye’de bazı firmalarca satışa sunulmuş durumda, bu firmaları internette arama yaparak bulabilirsiniz. Bisikleti satın almaya karar verenlerin önemli olarak bilmesi gereken ise batarya ve motor grubunun kit olarak satılmadığı. Motor grubu sadece bisikletle birlikte satılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir